Diyet nedir

Diyet Hakkında

Yonca Diyet ve Beslenme danışmanlığı olarak Gaps danışmanlığı, bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası beslenme, sezgisel yeme; sürdürülebilir beslenme anlayışı ile hastalıkların beslenme tedavisinde, aç kalmadan zayıflama ve sağlıklı kilo alma alanlarında hizmet vermekteyiz. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…

Sağlıklı Beslenmede Tabak modeli

Diyet Nedir? Ne Değildir?

Diyet kelime anlamı olarak beslenme düzeni demektir. Yani sanılanın aksine diyet eşittir zayıflamak demek değildir. Yediğimiz içtiğimiz her şey bizim diyetimizi oluşturur. Peki diyet ne değildir? Diyet zayıflamak değildir, aç kalmak değildir, ekmeği tamamen bırakmak, detoks içecekleri tüketmek hiç değildir.

Sağlıklı bir diyetin temelini sağlıklı besinler oluşturur. Bu nedenle besin seçimi çok önemlidir. Besin seçimlerinde  tabak modeline sadık kalınmalı ve bu ilkeler doğrultusunda tabak oluşturulmalıdır. Peki nedir tabak modeli? Tabak modeli 5 ana besin grubundan oluşmaktadır. Bu besin gruplarından hepsi veya en az 3 tanesi bir öğünde tüketilmeli ki dengeli ve sağlıklı bir tabak oluşturulmuş olsun. Sağlıklı tabaktan sonra en önemlisi günlük sıvı tüketimi ve fiziksel aktivitedir. Günde ağırlık başına 33 ml su tüketilmelidir (33ml x kg).

Diyet olarak bilinen ve çokça karıştırılan zayıflama diyetlerinden de bahsedelim. Zayıflama diyetlerinin temelini kalori açığı oluşturur. Alınan enerji, harcanan enerjiden az olursa ağırlık kaybı gerçekleşir(tabii ki bu kalori açığının ne kadar olduğu çok önemlidir) Aslında durum bu kadar basittir. Pahalı meyvelere, sayısız bitki çayları ve detoks sularına gerek yoktur. Su diyeti, ketojenik diyet (hastalık için kullanımı hariç) gibi popüler diyetlere gerek yoktur. Tek yapılması gereken sağlıklı bir beslenme tabağı oluşturmak, günlük sıvı tüketimini dengelemek ve fiziksel aktiviteyi arttırmaktır.

Sonuç olarak diyet aç kalmak, ekmek yememek, bol bol detoks içecekleri tüketmek, içeriğinde laksatif (dışkılamayı arttırıcı) ve diüretik (idrara söktürücü) etkisi bulunan karışım bitki çayları tüketmek, çok düşük kalori ile beslenmek değildir. Diyet sağlıklı beslenmek demektir. Zayıflama diyetleri ise sağlıklı tabaklar oluşturmak ve fiziksel aktivite ile zayıflama sürecini desteklemek demektir. Sağlıklı yarınlar için bugünden sağlıklı tabaklarımızı hazırlayalım.

Diyetisyen Sümeyra Tatlı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir