Ödem Atmak İçin 10 Öneri

Diyet sürecinde de öncesinde ve sonrasında da danışanlarımdan en sık duyduğum şikayet ödem oluyor. Bu yazımızda da size ödemin neden olduğunu ve vücuttan ödem atmak için ufak ipuçlarından bahsedeceğim.

Ödem dokularda, hücreler arası boşluklarda aşırı sıvı birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Kadınlarda daha çok karın bölgesinde, erkeklerde daha çok bacaklarda kendini şişlik olarak gösterir. Çözümü de ödem oluşumunu önlemek de çok kolaydır. Hadi gelin hep birlikte nedenlerine ve çözüm için neler yapabileceğimize bakalım.

Ödem oluşumunun başlıca nedenleri:

 • Aşırı tuz tüketimi
 • Paketli gıda tüketimi
 • Hamur işi ve hazır gıda tüketimi
 • Az sıvı tüketimi
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Aşırı kepek tüketimi (özellikle erkeklerde)
 • Aşırı baharat tüketimi
 • Yoğun egzersiz
 • Regl dönemleri
 • Uzun seyahatler
 • Fazla kilo alımı
 • İlaç kullanımı ( kortizon gibi)
 • Mevsim değişiklikleri

Ödem atmak için öneriler:

1.Günlük sıvı tüketimini arttırmak

 

 

 

 

 

Günde en az 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin. Yeterli sıvı alımı için en önemli belirteç idrar rengidir bu nedenle idrar renginizi de sık sık kontrol edin. İdrarınız ne kadar açık renkliyse sıvı alımı o kadar yeterli diyebiliriz.

2.Tuz alımını azaltmak

 

 

 

 

 

Dünya Sağlık Örgütüne göre günde 5 mg tuz tüketimi yeterlidir. Fazla tüketimi yüksek sodyumdan dolayı vücutta sıvı birikmesine yani ödeme yol açacaktır.

3.Hazır ve paketlenmiş gıda tüketmemek

 

 

 

 

Hazır ve paketlenmiş ürünler içerdikleri fazla sodyumdan dolayı vücutta ödem artışına neden olabilir bu nedenle tüketimi sınırlandırabilirsiniz.

4.Aşırı baharat kullanımından kaçınmak

 

 

 

 

 

Baharatların aşırı tüketimi vücuttan sıvı tutulmasına yol açar fazla tüketiminden kaçınılması ödem atmak için etkili bir yöntemdir.

5.Sabahları aç karnına maydanoz tüketmek

 

 

 

 

Maydanoz içerdiği C vitamini ve lif sayesinde vücuttan sıvı atımında etkili besinlerdendir. Haftada 1 gün sabah aç karnına maydanoz suyu tüketilebilir veya her kahvaltıya salata olarak eklenebilirsiniz.

6.Günde 2 dilim ananas tüketmek

 

 

 

 

 

Ananas içerdiği bromalin, lif ve vitaminler sayesinde vücuttan sıvı atılmasını kolaylaştırır. Yanına 1 bardak sade kefir ile ara öğün olarak tercih edilebilirsiniz.

7.Günde 2 fincan yeşil çay içmek

 

 

 

 

Yeşil çay içerdiği kateşinler sayesinde vücuttan ödem atımını sağlar. Hipertansiyon ilaçları ile dikkatli kullanılmalı ve düşük tansiyonu olan bireylerde tüketimi dikkatli olmalıdır.

8.Sabah uyanınca limon veya elma sirkeli su içmek

 

 

 

 

 

Limonlu ve elma sirkeli su sindirimi kolaylaştırır bu nedenle sabah aç karnına tüketilmesi ödem atmak için de etkili bir yöntemdir. Düşük tansiyonu olan bireylerde tüketimi dikkatli olmalıdır.

9.Kısa süreli detoks suları hazırlamak

 

 

 

 

 

İçeriğinde diüretik bitkiler bulunan detoks suları vücuttan sıvı atımını sağlar ancak bu sular herkes için uygun değildir bu nedenle mutlaka doktorunuza / diyetisyeninize danışmadan tüketmeyiniz.

10.Biberiye, kiraz sapı, maydanoz, zencefil, tarçın çayları tüketmek

 

 

 

 

 

Bitki çayları diüretik etkileri sayesinde etkili yöntemlerden biridir ancak herkes için uygun değildir bu nedenle mutlaka doktorunuza / diyetisyeninize danışmadan tüketmeyiniz.

Sağlık en değerli hazinemiz, sağlıklı günleriniz olsun 🙂

Daha detaylı bilgi almak ve bizim ailemizden biri olmak için tıklayınız

Diyetisyen Sümeyra Tatlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir